Moğalistan’da Müslümanlar

Ümmetin Ramazan’ı – 5 (Moğalistan)

Cengiz Han’ın ülkesinde çaresiz Müslümanlar

İslam tarihinin en acı sayfalarını kanla dolduran Cengiz Han’ın ülkesinde Müslümanlar Ramazan bayramında burukluğun en keskinin yaşıyorlar. Çünkü bu ülkede Müslümanlar bırakın Oruç, Zekat gibi ibadetleri, Kelimeyi Şehadet’e dahi yabancılar.

MÜSLÜMANLARIN HALİ İÇLER ACISI

Moğalistan, günümüzde oldukça sessiz ve sakin bir ülke. Zaten geniş topraklar üzerinde pek insan da yaşamıyor. Adeta Çin ile Rusya arasında tampon bölge ihtiyacı gören ülkede epey bir Müslüman nüfus var. Ülkenin %5’ini oluşturan Müslümanların hali ise içler acısı. Moğalistan’da Ramazan’a geçmeden önce elbette Moğolların İslam ve dünya tarihindeki yerine göz atmakta fayda var. Moğalistan’a İslam ilk olarak 1254 yılında girmiş. Öncesinde ise Cengiz Han ve oğulları aracılığı ile Müslümanlar kadim İslam topraklarında büyük zulümlere uğramışlardı. Aslında Moğollar 1200’lü yıllara gelene kadar kendi içlerine kapalı bir milletti. Orta ve Kuzey Asya'dan göçebe olarak yaşıyorlardı. Sürekli hareket halindeydiler. Sonra Cengiz Han’ın Moğol kabilelerinin yanı sıra bir kısım Türk kabilelerini de yönetimi altına alması insanlık için adeta facia oldu.

İSLAM DÜNYASINI KASIP KAVURDULAR

Moğollar 1210 yılında başkent Pekin dahil Çin’i ele geçirdiler. Orta Asya’daki Türk kabilelerinin tamamına boyun eğdirdiler. İran ve Afganistan’ı ezip geçtiler. Rus topraklarını da geçerek Orta Avrupa’ya ulaştılar ve Almanlara dahi saldırdılar. Asya da Avrupa’da Cengiz’in orduları karşısında tutunamadı ama en büyük zararı İslam dünyası ve İslam kültürü gördü. Sadece Afganistan’da Cengiz’in ordusunun 1 Milyon 600 Bin insanı acımasızca katlettiği söylenir.

İSLAM TARİHİNİN EN BÜYÜK DÜŞMANI HÜLAGU

Cengiz’in kardeşi olan Hülagu’nun büyük bir İslam düşmanı olması nedeniyle özellikle Müslümanlar için felaket derecede olaylar yaşandı. Budist ve Hıristiyan rahiplerin kışkırtmaları ile koca bir İslam dünyası Moğol atlılarının ayakları altında ezildi. İslam dünyasının lideri olan Abbasi halifesi de katledildi. Dönemin dünya ilim ve kültür merkezi olan Bağdat da içindeki milyonlarla ifade edilen kitaplarla birlikte Moğollar tarafından yakıldı, yıkıldı. Hastaneler, camiler, kütüphaneler, okullar yok edildi.

MOĞOLLAR ZAMANLA MÜSLÜMANLAŞTI

Büyük İslam Kumandanı Baybars öncülüğündeki Memluk Ordusu tarafından ağır bir yenilgiye uğratılarak durdurulan Moğollar bir süre sonra parçalanarak tarih sahnesinden silindiler. İslam ülkelerinde kalan Moğollar ise zamanla Müslümanlaştılar. İslam’ı yok edemeyen Moğollar, İslam coğrafyasına ve kültürüne ise çok büyük zararlar verdiler. Onların sadece sulama kanallarını yok etmeleri bile büyük sıkıntılara ve belki de tarihin değişmesine neden oldu. Cengiz Han’ın torunu olan Berke’nin Müslüman olması ise Moğolların İslam’a girmelerini hızlandırdı.

BUDİST MOĞOLLAR İSLAM DÜŞMANI

Bugün ise Moğalistan’da hemen hemen hiç Moğol Müslüman yoktur. Hoton denilen küçük bir grup Moğol Müslüman var. Bunların sayısı ise gerçekten çok az. Moğolistan’daki Müslümanların hemen tamamı ise Kazaklardan oluşuyor.  Bu nüfus da özellikle 1956 ila 1989 yılları arasında artmış. Bugün şehirleri şenlendiren, namaz kılıp oruç tutabilen Müslümanlar Kazaklardan oluşuyor. Başkent Ulan Batur’un yanı sıra Khoroo, Nalaikh Duureg, Erdenet ,Darkhan, Bulgan ve Sharyngol’de Müslümanlar yaşıyor.  Moğolistan 1990 yılında değişen rejim nedeniyle İslam’ın serbestçe yaşandığı bir ülke haline geldi. Budist olan Moğolların İslam’a olan düşmanlıkları ise oldukça ileri safhada. Müslümanlar tamamen terörizm ile özdeşleştirilmiş durumdadırlar.

İSLAMİ YAŞANTI HEMEN HİÇ YOK

İslami yaşantısı ise hemen hemen hiç yoktur. İslami eğitim yok edilmiştir. İnsanlar sadece Müslüman olduklarını bilmektedirler. Dinini bilen ve yaşayan insan sayısı çok azdır ve bunlar da toplumsal baskı ile karşı karşıyadır. Yasal olarak ciddi engeller çıkartılmasa da gerek halk tabakasında ve gerekse medyada Müslümanlara yönelik çok ciddi bir tahammülsüzlük vardır. Budist kültürü ile yetişse ve Kelimeyi Şehadet getirmeyi dahi bilmese de “Müslümanım” dediği için Budist toplum insanları hor görmektedir. Bu tür ülkelerde Ramazan ayı ise özgürlüğün olduğu ülkelere göre çok daha heyecanlı ve umutlu geçmektedir. Müslüman nüfusun yoğun olarak yaşadığı Bayan Ölgi şehri, özellikle başkent Ulan Batur’a göre çok daha özgür bir şekilde Ramazan ayının değerlendirildiği şehirdir.

M. Mustafa Uzun yazdı. 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>